Grupa biblijna

Nowa strona Dzieła Biblijnego

Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II w Archidiecezji Przemyskiej
uruchomiło własną stronę internetową: bibliaprzemyska.pl.

Od 2006 roku, przez pewien okres czasu, Dzieło korzystało z miejsca na ogólnopolskim portalu Stowarzyszenia biblista.pl. Potrzebę stworzenia własnej strony internetowej uzasadnia konieczność usprawnienia i wsparcia w formacji członków Dzieła Biblijnego oraz zdynamizowania i rozwijania duszpasterstwa i apostolatu biblijnego w archidiecezji. O wyjątkowości tej strony w wirtualnym świecie stanowi różnorodność zamieszczanego na niej materiału dotyczącego Biblii oraz jej lektury i życia słowem Bożym w ramach różnorodnej działalności duszpasterskiej i ewangelizacyjnej Kościoła.

Niniejsza informacja wiąże się z serdecznym zaproszeniem skierowanym do wszystkich zainteresowanych Pismem Świętym, zarówno duchownych, osób konsekrowanych i wiernych świeckich, aby twórczo korzystali z proponowanych na stronie materiałów oraz przyczyniali się do jej dalszego tworzenia i aktualizacji.

ks. Stanisław Haręzga
moderator Dzieła Biblijnego

Modlitwa Ewangelią Dnia

https://modlitwawdrodze.pl/home/

http://mateusz.pl/czytania/2021/

Odnowa Biblijna Parafii.

Skoro Duch Święty swą mocą nieustannie odnawia Kościół i buduje go na fundamencie Chrystusowej Ewangelii, rodzi się pytanie, co trzeba czynić, aby było Go więcej w kościelnym duszpasterstwie? Oczywiście nie stanie się to poprzez samą tylko ludzką aktywność i wymyślanie nowych akcji duszpasterskich, ale poddawanie się mocy Ducha Świętego przez samych duszpasterzy i wszystkich wiernych. Pewną drogą ku temu jest pokorne i wytrwałe słuchanie i przyjmowanie słowa Bożego, a najlepszym środowiskiem kościelnym, w którym to może się realizować jest zawsze parafia. Dlatego w niej wszelka działalność duszpasterska winna być skoncentrowana na słowie Bożym. Dopiero wówczas będzie mogła realizować się stopniowa przemiana parafii w prawdziwie chrześcijańską wspólnotę, żyjącą słowem Bożym, zdolną do dawania świadectwa wiary i ewangelizacji świata.

Odnowa biblijna nie polega na samym tylko zewnętrznym użyciu Pisma Świętego, ale otwarciu się na nowość, jaką przynosi jako Słowo Boże. Specyfika tej nowości ściśle wiąże się z działaniem Boga w całej historii zbawienia. On jest Bogiem nowych początków, który przez proroka Izajasza wprost oświadcza: „Oto Ja dokonuję rzeczy nowej” (Iz43,19). Nowość mająca swe źródło w Bogu ostatecznie i całkowicie objawiła się w Jezusie Chrystusie (por. Mk1,27; 7,37), rozwija się w dziejach Kościoła i świata, aż po eschatologiczną pełnię zbawienia. Poznanie i doświadczenie nowości w Chrystusie domaga się jednak głębszego zasłuchania i zanurzenia w słowie Bożym. Wymaga tego natura odwiecznego Słowa, które woła człowieka do dialogu, do uczestnictwa w tajemnicy nowego życia objawionego przez Jezusa Chrystusa. Zadaniem odnowy biblijnej zawsze będzie więc wprowadzanie ludzi w umiejętność słuchania słowa Bożego.

Biblijna droga odnowy nastawiona na nieustanny proces słuchania i posłuszeństwa słowu Bożemu jest dużym wyzwaniem dla współczesnych ludzi, którzy żyją w kontekście wszechobecnej kultury konsumpcyjnej. W niej wszystko jest płynne, ulotne, do jednorazowego użycia. Przy takim nastawieniu życie postrzegane jest jako ciąg przyjemności, bez całościowego celu i sensu. Mimo tych zagrożeń Kościół nie może rezygnować z nowości, jaką niesie i sprawia słowo Boże. W nim przecież znajdują się ciągle żywe wzorce odnowy i ożywiania wspólnot kościelnych. Porzucając pokusę łatwego, przyjemnego chrześcijaństwa, Kościół nie może rezygnować z mocy słowa Bożego, by być świadkiem wartości, których współcześni ludzie zmęczeni wieloma pustymi i zatrutymi słowami ciągle poszukują.

Do każdej odnowy i wzrostu duchowego zawsze będzie potrzeba:

*autentycznego głoszenia Ewangelii, która jest „mocą Bożą ku zbawieniu dla każdego wierzącego” (Rz 1,16), a nie „humanizmu uprzejmości”;

*pozytywnego doświadczenia wspólnoty, w której jest się przyjętym i zaproszonym do wspólnego kroczenia w wierze;

*żywego środowiska wiary i modlitwy oraz doświadczenia wierności i bojaźni Boga we wspólnocie wierzących.

(ks. Stanisław Haręzga).

XIII Tydzień Biblijny

https://przemyska.pl/2021/04/21/od-lektury-do-zycia-slowem-bozym-rozwazania-ks-prof-stanislawa-harezgi/

http://biblista.pl/

Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Jezusa Chrystusa

https://www.niedziela.pl/artykul/99371/nd/Swiety-Hieronim-%E2%80%93-patron-milosnikow

Chrzest
Spowiedź
I Komunia
Msza Święta
Bierzmowanie
Małżeństwo
Namaszczenie
Pogrzeb